wtorek, 30 października 2007

Fad Gadget - Under The Flag (by REQ)

The Normal. Daniel Miller. Mute. Depeszowcom kojarzą się te słowa z założycielem wytwórni, oraz człowiekiem, dzięki któremu Depeche Mode odnieśli sukces. Ale to nie Vince Clarke, Gore, Fletch i Gahan nagrywali elektroniczno-synthpopowe utwory jako pierwsi w Mute LTD. Zanim to nastąpiło, Miller spotkał kogoś, kto nazywał się Frank Tovey.

W roku 1978 Miller na zasadzie ,,zrób to sam" nagrał jako The Normal singla ,,Warm Leatherette" (strona B to utwór T.V.O.D.) - dwa syntezatorowe utwory, które nawet zostały przychylnie przyjęte ku zdziwieniu samego wykonawcy, który całą sprawę traktował jako eksperyment. W roku 1979 Daniel Miller i Robert Rental grali już jako support przed Stiff Little Fingers. Po powrocie z tej krótkiej trasy Miller znalazł na progu swojego mieszkania stos taśm od artystów, którym podobała się płyta The Normal.
Daniel Miller:
,,Jedna z taśm, które mi przysłano naprawdę zrobiła na mnie wrażenie. Była to taśma faceta/zespołu o nazwie Fad Gadget. Decyzja o podjęciu z nim współpracy była dla mnie, jak sądzę, punktem zwrotnym".

Fad Gadget to przede wszystkim Frank Tovey -student akademii plastycznej z Leeds, gdzie w swoich utworach połączył muzykę elektroniczną z nieco humorystycznymi obserwacjami z życia w mieście.
Pierwszy singel tego muzyka zatytułowany Back To Nature raczkująca wtedy firma Mute wydała w roku 1979.
W czasie, gdy wychodziło kilka następnych singli tego wprowadzającego wiele nowatorskich rozwiązań wykonawcy, w tym Ricky`s Hand i Fireside Favourites, ukształtował się jego ostry, rytmiczny styl gry na syntezatorach.
Steve Malins.

Album Under The Flag na pewno spodoba się miłośnikom synthpopu, słuchający grup takich jak Depeche Mode czy Yazoo na pewno Fad Gadget przypadnie do gustu.
Poza Frankiem Tovey w zespole Fad Gadget znależli się : Alison Moyet, David Simmonds i Nicholas Cash - są to tylko ważniejsze persony, bo muzyków towarzyszących przy nagrywaniu tego albumu było więcej.
Płyta pochodzi z roku 1982, jednak brzmi wciąż świeżo i ekscytuje - jest to jedna z moich ulubionych płyt synthpopowych.
Przebojowe nagrania: Life On The Line oraz Wheels Of Fortune (masakra - aż na płacz się zbiera, słuchając tego nagrania, że Frank Tovey już nie zyje i nie nagra nic więcej podobnego).
Płyta na życzenie - mam nadzieję, że w takim formacie, jaki pragnąłeś ( więc... najpierw przesłuchaj, a potem ewentualnie dziękuj:))


Under The Flag
I Scapegoat
Love Parasite
Plainsong
Wheels Of Fortune
Life On The Line IV
The Sheep Look Up
Cipher
For Whom The Bells Toll
Under The Flag II

6 Comments:

Anonymous Anonimowy said...

Czy mógłbym prosić o płytę Incontinent 1981 Fad Gadgeta
Z góry dziękuję.

piątek, 02 listopada, 2007  
Blogger Threepio said...

W dziale z wykazem ostatnich postów pojawiły się na parę godzin China Crisis,Classix Nouveaux i Ultravox. Czy to znaczy ,że będą następne?? Pozdrawiam.

piątek, 02 listopada, 2007  
Anonymous robert poland said...

Nie. Mialem zamiar zrobić wykaz tego, czego nie posiadam, a kto moglby udostępnić.
Poza tym myślę,że najlepiej zakonczyć dzial z latami 80tymi, bo już i tak malo kto się tym interesuje sądząc po komentarzach.
Teraz będzie o synthpopie z okresu 2000- 2007

piątek, 02 listopada, 2007  
Blogger Threepio said...

Jeden z moich znajomych już się ucieszył na tę wieść bo siedzi w tych klimatach od dłuższego czasu.Pozdrawiam.

piątek, 02 listopada, 2007  
Anonymous Anonimowy said...

Baaardzo baardzo dziekuje. Wspanialy prezent mi zrobileś. Peiter

poniedziałek, 05 listopada, 2007  
Anonymous cls said...

Thank you for this one, I've been looking forward to hearing this. Keep up the good work!

poniedziałek, 05 listopada, 2007  

Prześlij komentarz

<< Home