środa, 5 września 2007

DAF - Die Kleinen und die Bosen (by REQ)

Posłuchajcie utworu Auf Wiedersehen - ale lepiej na słuchawkach, jeżeli nie chcecie narazić się sąsiadom - przypomina mi to dżwięk zarzynanego kota, lub polityka, wrzeszczącego, że to on mówi prawdę, a cały świat kłamie.

Pierwszy duży album wydany przez Daniela Millera i jego raczkującą wtedy MUTE Records. Płyta, która zawiera minimalistyczną muzykę elektroniczną i miała póżniej znaczący wpływ na scenę ,,industrialną" oraz techno.

Gdy wydany został ich debiutancki materiał, panowie postanowili przenieść się z Niemiec do Londynu i tam spróbować szczęścia. Wspólne koncerty z The Fall sprawiły,że zespół ten został zauważony i trafił w końcu pod skrzydła Mute.
Początek nawet zapowiada się nieżle - niestety dalsze, punkowe nagrania rozrzedzają ten album, tak że nie trzyma on się właściwie kupy. Większość piosenek zarejestrowano podczas koncertu DAF w marcu 1980 roku w sali Electric Ballroom. Z jednej strony mamy więc połowę płyty studyjno-minimalistycznych nagrań, dalsza część wypełniona jest muzyką punk z akcentami industrialnymi. Osobiście skłaniam się do ich pierwszej płyty - jest krótka, rzeczowa i bardziej strawna.
Nie brakuje tutaj nawet polskiego akcentu - utwór Die Lustigen Stiefel wykręca mózg słowami: die lustigen stiefel marschieren ueber polen. die lustigen stiefel
marschieren ueber polen. die lustigen stiefel marschieren ueber polen. die
deutschen kinder marschieren ein in polen.

Teraz coś, co wspomniałem na początku w sloganie - takiego ,,darcia japy" na początku utworu Auf Wiedersehen, to już dawno nie słyszałem. Nawet osoby słuchające death-metalu mogą być porażone... za pierwszym razem nasunęły mi się skojarzenia wrzasku potępionej duszy smażącej się w piekle, lub powyższy kot plus polityk... nie jest to krytykanctwo z mojej strony - a jedynie zachęta, by spróbować tej ,,ekstremalnej przygody" - wszak każda oryginalność w muzyce jest jak najbardziej wskazana.
Na koniec dodam - szkoda, że albumowi brak spójności - to taki mix punkowych nagrań zestawionych obok zwykłych nagrań elektronicznych. Dla mnie jest o wiele słabszy niż ten z 1979 roku.

1. Osten Währt Am Längsten 5:45
2. Essen Dann Schlafen 1:06
3. Co Co Pino 3:25
4. Kinderfunk 3:02
5. Nachtarbeit 1:53
6. Ich Gebe Dir Ein Stück Von Mir 1:41
7. De Panne 2:34
8. Gewalt 1:24
9. Gib's Mir 1:01
10. Auf Wiedersehen 2:03
11. Das Ist Liebe 1:18
12. Was Ist Eine Welle 1:15
13. Anzufassen Und Anzufassen 1:44
14. Volkstanz 0:48
15. Die Lustigen Stiefel 1:49
16. Die Kleinen Und Die Bösen 1:05
17. Die Fesche Lola 1:41
18. El Basilon 2:52
19. Y La Gracia 2:03

http://sharebee.com/27678b39