środa, 27 lutego 2008

Midge Ure and : Slik - The Best of Slik

Billy McIsaac (keyboard), Midge Ure (wokal, gitara), Kenny Hyslop (perkusja), Jim McGinlay (gitara basowa).

Historia grupy zaczyna się w roku 1970 w Glasgow (Szkocja), gdy Jim Mc Ginlay wraz ze swoim bratem Kevinem zakładają zespół Salvation. Muzycy zauroczeni byli grupą Ten Years After, także w tych klimatach grana była muzyka grupy. W roku 1972 bracia zdecydowali się poszerzyć skład zespołu, włączając do niego Jamesa (Midge) Ure`a ( ur. 10 pażdziernika 1953 roku w Cambuslang, Lanarkshire), Kenny`ego Hyslop (prawdziwe nazwisko Kenneth John Hyslop, ur. 14 lutego 1951 roku w Braeholm, Helensburgh), oraz Billy`ego McIsaac (prawdziwe nazwisko William McIsaac, ur. 12 lipca 1949 roku w Rothesay).

W takim składzie muzycy zadebiutowali na dużej scenie w roku 1973, gdy zagrali w klubie Apollo Glasgow jako support przed Sweet.
W kwietniu 1974 roku Kevin McGinlay zdecydował opuścić zespół. Parę miesięcy póżniej - w listopadzie 1974 grupa zmienia nazwę z Salvation na Slik i występuje jako kwartet. Piosenki dla zespołu pisał znany duet autorów : Bill Martin i Phil Coulter, możemy więc mówić o narzuceniu zespołowi ,,swojego widzimisię", co i jak grupa Slik ma grać.
Pierwszym singlem, napisanym przez spółkę Martin/Coulter był wydany w styczniu 1975 roku Boogiest Band In Town, za to największą popularnością cieszył się drugi singel - wydany w lutym 1976 roku utrzymany w stylu glam-rocka Forever and Ever. Także i ta piosenka została napisana przez Billa Martina i Phila Coultera, w dodatku było to drugie podejście z tym utworem (przed Slik piosenkę tą nagrała grupa Kenny). Utwór dotarł na szczyt brytyjskiej listy przebojów, w sumie na liście utrzymał się przez dziewięć tygodni.

Następne utwory nie zdobyły już uznania i popularności wśród publiczności. Requiem - trzeci singel formacji wydany w maju 1976 roku dotarł do miejsca 24 , a The Kid's A Punk nawet nie został zauważony na listach przebojów. Koniec zespołu datuje się na rok 1977 - wtedy Slik został przemianowany na zespół Zones, sam Midge Ure szukając innej drogi nagrał jeszcze ,,na odchodne" z Kennym Hyslopem utwór Pain (pod nazwą PVC2), po czym przyłączył się do grupy Rich Kids (patrz post powyżej).


download : PART 1

download : PART 2

1 Comments:

Anonymous Anonimowy said...

Warto podkreślić, że w tamtym czasie, Slik była jedną z niewielu grup potrafiących faktycznie grać na instrumentach i komponować własną muzykę. Większość ekip była stworzonymi przez wytwórnie płytowe maszynkami do generowania zysków ze sprzedaży hitów dla nastolatek. W przypadku Slik było nieco inaczej: któremuś z włodarzy branży muzycznej spodobał się wizerunek zespołu wymyślony przez Jim’a Ure, czyli wąskie spodnie do kostek i koszulki bejsbolowe z lumpexów. W swojej autobiografii, Pan Ure wspomina, że chłopcy byli bardzo ubezwłasnowolnieni. Do tego stopnia, że podczas sesji nagraniowych, zmuszano ich do śpiewania do wcześniej nagranych, cudzych ścieżek dźwiękowych. O nagraniu autorskich kompozycji nikt nawet nie chciał słyszeć. Slik miał za zadanie ładnie wyglądać i dobrze się sprzedawać. Gdy Slik wreszcie przekonał swoich mocodawców do własnych umiejętności, to… czar prysł. Dzieciaki znalazły sobie nowego, sezonowego idola, a Ure ruszył na podbój Londynu.

adventURE

czwartek, 28 lutego, 2008  

Prześlij komentarz

<< Home