czwartek, 11 listopada 2010

Jimi Sumen

Jeden z gitarzystów Classix Nouveaux 
(1982 - 1984)
Jouko Tapani ,,Jimi" Sumen rozpoczął swoją karierę grając na gitarze niczym Jimi Hendrix (stąd pochodzi jego sceniczny przydomek). Pochodzący z Finlandii muzyk wraz ze swoim zespołem Dreams wygrał w 1977 roku na festiwalu Finnish Rock Championship, grając kompozycje Hendrixa: Fire oraz Hey Joe. Jego pierwsza płyta zawierająca gitarowy funk wydana została w 1978 roku.
Następnie Sumen przeniósł się na zupełnie inny rodzaj muzyki. W roku 1980 zainteresował się popularnym wtedy synth-popem i założył grający w tym stylu Jimi Sumen Projekt. Pod wpływem Davida Bowie oraz Davida Sylviana z zespołu Japan wydał dwa albumy, które tutaj przedstawiam: Screenplay z 1980 oraz Between Orient And Accidents z 1981 roku.
Od końca 1981 do początku 1982 roku grał w zespole u boku pioniera fińskiego ruchu punk - Pelle Miljoona.
Jesienią 1981 roku Jimi Sumen wystąpił jako support, czyli rozgrzewka przed goszczącą w Finlandii grupą Classix Nouveaux. Było to w nocnym klubie hotelu Pressidentii w Helsinkach. Po tym występie Classix Nouveaux zatrudnił Jimi Sumena na stanowisku gitarzysty, muzyk w lutym 1982 przeniósł się do Anglii. W roku 1983 nagrał z Classix płytę Secret,  następnie  Sumen powrócił do Finlandii. Tu skupił się na karierze producenta muzycznego dla wielu fińskich muzyków rockowych.
 
Jimi Sumen z zespołem Classix Nouveaux
(blondyn na dole po lewej) 
 Tyle historii, wyszperanej z internetu. Płyty, które przedstawiam, nie grzeszą oryginalnością, niby wszystko to już gdzieś słyszeliśmy - można się natknąć na brzmienia w stylu Johna Foxx, lub klimaty znane z płyt zespołu Japan.
Na płycie Screenplay dużo wpływu Davida Bowie, Tubeway Army, John Foxx, oraz Ultravox. Mi najbardziej podoba się instrumentalne nagranie Katsu!, posiadające charakterystyczne brzmienie początku lat osiemdziesiątych.Between Orient and Accidents to wplyw Japan (jest nawet cover The Other Side of Life), w niektórych kompozycjach Sumen brzmi też jak Adam And The Ants.
 Screenplay 1980
  Screenplay (1:46)
Motor City (2:27)
China Speed (2:34)
Local Lust (2:40)
Movements (5:35)
Katsu! (3:34)
Scandinavian (3:18)
Cut Up (3:32)
Mister (4:26)
Swingin' London (3:39)
Isn't It Wild (3:59) 


DOWNLOAD  
Between Orient And Accidents 1981
Chain Party (4:58)
The Model (4:19)
Home Movies (3:45)
Neon Life (4:27)
Rebel Rebel (3:18)
Love Is a Liquid (5:47)
Visitor's New Objects (3:12)
Tokyo Story (4:46)
The Other Side of Life (7:13)

3 Comments:

Anonymous Anonimowy said...

Co jakis czas zagladalem bo mialem pewnosc ze wrocisz... Ktos kto pisal i czerpal z tego emocje zawsze kiedys wroci. Bo czegos brakuje.Pamietam jak kiedys [zdaje sie ze wieki temu] znalazlem ten blog i zaczalem czytac.Bylem wtedy w innym miejscu i innej sytuacji. Coz, zycie bywa nieprzewidywalne a zmiany nie zawsze sa na lepsze.Ale co zrobil internet ze niektore strony odwiedza sie jak dobrze znane stare miejsca... Alternatywna rzeczywistosc. Tak wiec ciesze sie ze znowu jest tu co poczytac i posluchac... A fakt ze dzis latwo znalezc dowolna plyte w sieci ? Fakt ale liczy sie jeszcze nastroj i osobiste odniesienie do Muzyki a tego na tym blogu nigdy nie brakowalo.
Pozdrawiam i... Przepraszam ze nic o Sumenie nie napisalem.

piątek, 12 listopada, 2010  
Anonymous Sylomiki said...

Super, nie wiedziałem, że takie płyty w ogóle powstały i że jest jakiś Pan Sumen, Rob Wielkie Dziękuję. Słucha się tego materiału zadziwiająco dobrze, bez ogromnych wzlotów ale też i bez nagłych upadków. Jak dla mnie płytki warte posłuchania.
O rany, a ten promokawałek Human League to zdecydowanie jakiś dramat, mimo to trzymam mocno kciuki za nową płytę, kto dzisiaj jescze trzyma kciuki cha cha cha ech ten pesel.
A i jeszcze tytuł posta o tej przepowiedni bardzo mi się podobał, extra humor, no i gramofon żonie kupiłem żeby starych vinyli posłuchać. Pozdrawiam Sylomiki.

wtorek, 16 listopada, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

Hello! Could you re-upload these albums please?

niedziela, 03 lutego, 2013  

Prześlij komentarz

<< Home